Napísali o nás

 

 - články o činnosti nášho spolku sú nalepené v kronike ( okrem toho nie sú uvedené presné dátumy ich vydania) , takže nie je ich možné oskenovať a preniesť na webstránku. V nasledujúcom bloku sú uvedené výňatky iba z článkov, ktoré napísali iní pisatelia, ako naši členovia.

 

Demokratické slovo (z júla,resp. augusta 2001) -  " 5.7.2001 v deň štátneho sviatku sv. Cyrila a Metoda sa z iniciatívy Miestneho združenia Demokratickej strany v Kolárove konalo podujatie, ktoré nieslo názov " Deň slovenskej kultúry". Myšlienka na zorganizovanie takejto akcie vznikla z potreby a z inšpirácie. Z potreby v takom zmysle, že tu na juhu Slovenska v našom meste žije 16,5% občanov slovenskej národnosti. Chceli sme im ponúknuť možnosť kultivovaným spôsobom vyjadriť svoje  cítenie, prežiť vlastnou aktivitou a účasťou v programe krásu tvorivej chvíle, pocitov spolupatričnosti a hrdosti na slovenskú kultúru...

Potešila nás podpora sponzorov. Nikto z 35 oslovených bez rozdielu národnosti nám  materiálnu či finančnú podporu neodmietol. Takto sme si mohli trúfnuť v rámci osláv  odhaliť aj skromný  pamätník vierozvestcom - solúnskym bratom sv. Cyrilovi a Metodovi a zasadený bol aj symbolický strom priateľstva - lipa, čoho sa  vďačne ujal náš pán primátor Imrich Tóth-poslanec NR SR,... Následný článok v Komárňanských listoch pochvalne a s obdivom hovorí o účasti dvoch národností na oslavách.

O akcii sa zmienil aj regionálny týždenník  "Dunatáj". Zvlášť pochvalné boli ohlasy na kultúrny program... Vyvrcholením osláv bola večera v areáli Lodného mlyna na Malom Dunaji,..."

 

Dunatáj (júl 2003) priniesol článok  pod názvom "A hittérítőknek álítottak emléket" (Vierozvestcom postavili pomník) s podtitulom "Komáromban harc dúl, Gútán béke van" ( V Komárne zúri boj, v Kolárove je mier)

Voľný preklad úvodu článku: " V sobotu v mestskom parku Spolok priateľov slovenskej kultúry zorganizoval odhalenie pamätníka  vierozvestcom sv. Cyrilovi a Metodovi,  patrónom Európy..." Kronikárka nášho spolku, Mgr. Žofia Nagyová pri tomto článku uvádza: " Takto písali o nás... S obdivom a uznaním hodnotili naše úsilie aj viacerí maďarskí spoluobčania. Ocenili zvášť tú skutočnosť, že v Kolárove sme uskutočnili svoje predstavy spojené s oslavami 1140.teho výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie  bez toho, aby sme vyvolali odpor, vášne a nevôľu ľudí maďarskej národnosti. Niektorí z nich sa týchto osláv priamo zúčastnili a položili vence úcty ku novoodhalenému pamätníku".

Nasledovný článok bol uverejnený s najväčšou pravdepodobnosťou v miestnom mesačníku Kolárovský Hlásnik vo februári 2004:"Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde..."

" Plesová sezóna  sa "popolcovou stredou"  skončila a hovorí sa, že kto si ctí tradície, ten sa pôjde opäť zabávať až na Veľkú noc.

Mnohí z nás a našich hostí však dovtedy majú na čo spomínať, veď zábav a plesov bolo toho roku až-až .... Krásny ples...

V posledný  mrazivý januárový večer sa konal v reštaurácii CLUB u pána Skoppa III. ples Spolku priateľov slovenskej kultúry v Kolárove za veľkej účasti domácich obyvateľov, ako aj hostí zo Šurian, z Bánova, z Komárna, z Nesvad, z Bratislavy, z Banskej Štiavnice, ako aj z ďalekého Martina. Za hudobného doprovodu tanečnej skupiny "Kesanka" z Bánova sme sa zabávali až do bieleho rána. Bolo to krásne a bolo toho dosť...

Ja, ako hosť p.Ing.Pilišiho, ďakujem za krásne chvíle, hodnotný kultúrny program-spevácky zbor ÚSMEV, pod vedením Žofie Nagyovej, vysokoškoláčka spevu H. Szabóová a tanečná skupina SAMBALI zo ZUŠ v Kolárove, za šarmantné konferovanie p. Tóthovej, ale hlavne za dobrú náladu všetkých prítomných. Bohatá tombola vniesla oživenie do plesu. Škoda,že to netrvalo do pondelka do rána. Vďaka moja patrí  všetkým zúčastneným, ale hlavne veľkej skupine usporiadateľov.  Bola to fakt krásna noc v Kolárove. Teším sa na štvrtý ples."

                                                                                                                     Vďaka od Šiavničana Gejzu Samela

 

DELTA č.29 (str.13 zo dňa 12.júla 2004)

priniesla článok " Stretli sa pri pamätníku sv. Cyrila a Metoda", s podtitulom "Oslavy štátneho sviatku v Kolárove".

"V pondelok 5. júla sa v Kolárove, pri pamätníku sv. Cyrila a Metoda v mestskom parku, uskutočnili oslavy štátneho sviatku venovaného patrónom Európy.... Oficiálnu časť osláv zavŕšila ekumenická bohoslužba priamo pri pamätníku... I napriek tomu, že v Kolárove žije len takmer 16% občanov slovenskej národnosti, slávnosť si už tradične prišli uctiť aj zástupcovia maďarských spoločenských či kultúrnych organizácií..."

(H.S.)

 

 

JUBILUJÚCI SLOVÁCI Z KOLÁROVA HĹADAJÚ PARTNEROV AJ PRIATEĽOV

 

Milovníci slovenskej kultúry z Kolárova sa chystajú dôstojne osláviť 15 výročie svojho spolku, no nechceli by pritom zostať sami.

KOLÁROVO. V tomto meste pri sútoku Váhu a Malého Dunaja už takmer pätnásť rokov aktívne pracuje Spolok priateľov slovenskej kultúry – jediné takéto občianske združenie na južnom Slovensku.

 

Zrodený z potrieb Slovače

Písal sa 29. február roku 2000. V Kolárove sa v tento deň zišli dve desiatky milovníkov kultúrnych hodnôt, aby si založili svoj spolok. Dnes už sotvakto zistí koho to bol nápad, podstatné je, že padol na úrodnú pôdu.

Členmi prvého zakladujúceho výboru konaného 24.mája 2000 boli nasledovní členovia:

predseda Jozef Kubica, tajomník Ing.Pavol Piliši, pokladník Mária Styková, kontrolór Margita Selčániová.

                        

Čo viedlo "kollárovských Slovákov" k takémuto kroku? Pre naše noviny na otázku odpovedá druhá predsedníčka spolku Margita Selčániová:

“V našom meste sme v menšine, veď k slovenskej národnosti sa hlási iba šestnásť a pol percenta obyvateľov.

To súčasne znamená, že slovenská kultúra sa k nám dostávala poskromne a nepravidelne. Nemali sme sa ani kde stretávať a rozprávať sa po našom, či zaspievať si za zvukov harmoniky.

Nečakali sme však na zázrak, ani na barličky odinakiaľ, ale sami sme sa prebrali z letargie, čo nám uľahčilo prekonávať prvé prekážky. Na jednej strane sme sa usilovali pestovať a upevňovať naše národné povedomie, na strane druhej všetky naše aktivity sme robili v duchu tolerancie.

 

Raz veselo, inokedy vážne

Spolku sa darilo, veď nebolo jediného mesiaca, aby svojím členom neponúkol čosi z duchovného bohatstva. Raz to boli spomienky na časy dávno minulé, inokedy besedy o knihách, návštevy divadelných predstavení, či túry do okolia.

Dlhý by bol výpočet všetkých aktivít spolku, no nemôžeme obísť aspoň jednu udalosť.

Boli to oslavy príchodu slovanských vierozvestcov roku 2003, keď v parku v strede mesta odhalili pamätník sv. Cyrilovi a Metodovi.

Na podujatí sa zúčastnilo okolo šesťsto Kolárovčanov, medzi nimi aj mnohí občania maďarskej národnosti. Vence k čerstvému pamätníku okrem iných položili aj predstavitelia Strany maďarskej komodity a Csemadoku. Od toho času je 5. júl každoročne vyhlásený za Deň slovenskej kultúry aj za účasti Slovákov z južného Maďarska.

 

Uprieť pohľad na mladých

Po Margite Selčániovej predsednícke žezlo postupne prebrala Anička Tóthová, po nej Alžbeta Mršková a začiatkom tohto roka Ondrej Litvai. Terajší predseda úlohy spolku načrtáva takto:

“O našom spolku sa hovorí, že je zoskupením starších ľudí. To musíme čo najskôr zmeniť, lebo zakladajúci členovia postupne vymierajú a mladá krv neprichádza takým prúdom, ako by bolo žiaduce. Nadviazali sme užšiu spoluprácu so slovenskou základnou školou aj s materskými školami, takto chceme do spolkového života zapojiť pedagógov i rodičov žiakov. Súčasne nám prichodí vyriešiť vleklý problém nedostatku priestorov.

Vedenie mesta, s ktorým máme dobrú spoluprácu, nám síce uvoľnilo priestory, no pre 150 členov je to už málo.

 

Jubileum na regionálnej úrovni

Už teraz rozmýšľajú o podujatiach v budúcom roku, keď si pripomenú 15 výročie Spolku priateľov slovenskej kultúry a polstoročné jubileum veľkej dunajskej povodne.

Pri tejto príležitosti do Kolárova mienia pozvať špičkové slovenské profesionálne telesá, pričom rátajú s tým, že táto udalosť nebude len sviatkom Kolárovčanov, ale aj Slovákov zo širšieho okolia. Prirodzene, budú vítaní aj občania maďarskej národnosti s pozitívnym vzťahom k slovenskej kultúre.

Kolárovský spolok je jediný svojho druhu na južnom Slovensku. Keby sa pri príležitosti jeho jubilea podarilo myšlienky ním stelesnené preniesť do druhých miest a obcí na národnostne zmiešanom území, bol by to počin hodný uznania. Kolárovskí Slováci teda hľadajú následníkov, partnerov a priateľov. Skúseností zo spolkovej činnosti už majú nadostač, radi sa s nimi podelia aj s druhými.

Napísal o nás denník SME, sobota 13. 9. 2014 14:20 | František Buda

(J.Č.)

počítadlo.abz.cz